Kvalita vody – 6 mýtů o vodě

31. července 2018

Voda je základní tekutina, bez které se lidský organismus neobejde. Kojeneckou vodu kupujeme pro naše nejmenší. Dešťovou vodou zaléváme zahrádky. A minerální vodu s chutí pijeme ze skleněných pohárků. Mohlo by se zdát, že o vodě vědí lidé vše. Není tomu tak. Mezi lidmi koluje mnoho mýtů, které se ve společnosti už pevně zakořenily. V našem článku si zahrajeme na pověstné bořiče mýtů a uvedeme věci na pravou míru.

Voda ze studny nemůže být špatná, dědeček ji pil roky!

Opak je pravdou. Bez pravidelného čištění studny se mohou ve vodě množit mikroorganizmy, které způsobují zdravotní závadnost. V lepším případě člověka po vypití bude nějakou dobu bolet břicho, v horším se může dostat až do nemocnice. Do studny se mohou dostávat také zdraví škodlivé chemické látky. Nejrizikovější je období jara, kdy pomalu (nebo i rychle) taje sníh a půda přijímá velké množství vody. Z pole se do studny mohou dostat dusičnany, ale i další chemické prvky a sloučeniny. Závadnost vody často nelze poznat pomocí lidských smyslů. Voda ze studny může být průzračná a chutná, ale přesto zdravotně závadná. Abyste se ujistili o kvalitě vody, je vhodné dělat pravidelné rozbory vody, které odhalí případná rizika. A věřte, že jich může být dost. Vrtaná studna může být zdrojem kvalitní vody, ale musí se pravidelně udržovat a kontrolovat.

Balená voda je lepší než voda kohoutková!

V televizních reklamách na balenou vodu se nás snaží přesvědčit, že balená voda je ta pravá pro lidský organismus. Nejeden test balených vod už ale ukázal, že kvalita vody není tak skvělá, jak prezentují v reklamách. Čím to je? Odpověď je prostá. V mnoha případech je voda z vodovodu stáčena do PET obalů a prodávána v obchodech. Vliv na kvalitu má také skladování balené vody. Voda v PET lahvích by neměla být vystavována dennímu světlu a vysokým teplotám. Co z toho plyne? Rozhodně se nebojte pít vodu z vodovodu, může být dokonce kvalitnější než voda balená. Někdy se však do kohoutkové vody mohou z potrubí uvolňovat nečistoty a další nechtěné látky, proto je lepší si nechat udělat test vody, díky kterému budete mít přesnou představu o kvalitě vody ve vaší lokalitě.

Filtr na vodu je zbytečně drahý!

Zařízení na doúpravu pitné vody se sice na první pohled může zdát drahé, ale pravidelné nákupy balené vody také něco stojí, a že to není málo. Filtr na pitnou vodu ve výsledku ušetří solidní peníze, které můžete použít na jiné účely. Investice do filtru na vodu se z dlouhodobého hlediska vyplatí každé domácnosti. Vodní filtry pro domácí užití mohou vyřešit problémy s tvrdostí vody, rezavou vodou, s manganem ve vodě, ale také s dalšími chemickými látkami. Díky filtrům získáte chutnou a kvalitní pitnou vodu, která bude zdravotně nezávadná a nebude poškozovat domácí spotřebiče. Však to znáte: „Vodní kámen to je prevít, ten vám zničil vaši pračku!“

Kontaktujte vodatest.cz – poradíme v každé situaci

Obraťte se na nás a rádi poradíme, jaký filtr na vodu vybrat, abyste byli maximálně spokojeni. Existuje totiž celá řada filtrů, a každý typ se hodí do jiných podmínek. Prvním krokem by měl být test vody, ze kterého zjistíme případné problémy s kvalitou vody. Pak už bude hračka vybrat ten pravý filtr. Ať už se bude jednat o vodovodní filtr, filtr na tvrdou vodu, filtr na vodu ze studny, filtr na mangan, filtr na dusičnany nebo filtr fungující na principu reverzní osmózy, který je oblíbený mezi nejnáročnějšími zákazníky. Jedná se o pokročilou technologii úpravy vody, která odstraní až 95 % nežádoucích látek. Voda procházející přes filtr založený na bázi reverzní osmózy je navíc opětovně mineralizována v optimálním poměru pro lidský organismus. Je také možné regulovat pH vody, takže tělo dostane tu nejlepší možnou tekutinu. Ale pozor! Filtr, ať už je jakýkoliv, je nutné pravidelně čistit, jinak se v něm mohou začít množit bakterie.

Ve stáří je jedno co piju!

Kdo chce dlouhou dobu žít, ten by měl za každých okolností dobrou vodu pít. Právě senioři by si měli dávat ještě větší pozor než ostatní populace. Ve vyšším věku je už často imunitní systém jedince oslabený. Organismus už se nedokáže tak dobře bránit všem škodlivinám, které se do těla mohou dostávat. Senioři jsou riziková skupina, která by si měla dávat pozor na to, jak kvalitní vodu pije. Velice nebezpečná je například bakterie legionelly, která se může objevit v pitné vodě nebo vodovodním potrubí. U jedinců s oslabenou imunitou může způsobit i smrt.

Kvalita vody v průběhu let vzrůstá!

Pro zlepšení situace se toho dělá hodně. Budují se čističky odpadních vod, kanalizace, opravuje se vodovodní potrubí, jsou k dispozici lepší technologie. Bohužel však nelze říct, že by dnes byla voda kvalitnější než v minulosti. Hnojiva v zemědělství se stále používají. Na území České republiky se rozvíjí automobilový a chemický průmysl. A do spodních vod se může dostávat také hormonální antikoncepce. Svůj podíl na kvalitě vody mají také kyselé deště. Ale neděste se! Není to tak hrozné. Navíc voda, která do našich domovů teče z veřejného vodovodního potrubí je pravidelně testována.

Chlór v pitné vodě neškodí!

Pravidelné požívání chlóru je zdraví nebezpečné. Chlór totiž negativně působí na lidskou mikroflóru. Vodárny chlór přidávají do vody záměrně, aby efektivně zajistily bakteriologickou nezávadnost vody ve vodovodech. Chlór dokáže zabít každou živou buňku, takže se pro tyto účely perfektně hodí. Díky chlórování vody se podařilo zamezit nebezpečným epidemiím úplavice, hepatitidy A a břišního tyfu, které byly způsobené používáním neošetřené vody. Každá mince má však dvě strany. Chlór působí negativně na lidské tělo. Kromě zničení vnitřní mikroflóry může chlór zvyšovat riziko vzniku infarktu myokardu, mozkových příhod, rakoviny hrtanu, rakoviny prsu a Hodkinsonovi nemoci. Z toho důvodu je povolené množství chlóru ve vodě zanesené v české legislativě. Maximální koncentrace chlóru v pitné vodě je stanovena limitem na 0,3 mg/l.  Je dobré zmínit, že současné technologie chlórování vody jsou mnohem šetrnější, takže rizika jsou minimální.

Jak se zbavit chlóru ve vodě?

Pokud by měl někdo přesto strach o své zdraví, stačí jednoduchý trik. Chlór je těkavý plyn, který se z vody velice rychle uvolňuje. Natočte si vodu do nádoby a nechte přibližně 15 minut odstát. Rázem budete mít vodu bez chlóru. Nežádoucího chlóru se lze zbavit také krátkým převařením vody. Existují i jiné způsoby, jak vodu desinfikovat. Kromě chlorace se provádí desinfekce pitné vody pomocí UV záření, ozonizací vody, ale i membránovou filtrací. Každý způsob má své výhody i nevýhody. V České republice je stále nejčastěji používána desinfekce pomocí chlorace pitné vody. Chlorace zabezpečí nezávadnost pitné vody od vodárny až ke kohoutku v domácnosti a je navíc ekonomicky výhodná. Nežádoucího chloru se uživatel zbaví snadno a rychle. A pokud by měl pochybnosti o kvalitě vody, není nic snazšího než si udělat test vody.


Objednejte si rozbor vody

A zjistěte, jestli vaše voda splňuje všechny potřebné normy. V případně zájmu vám zařídíme výsledky rozboru vody i do 24 hodin.

Proč si vybrat nás

Provádíme analýzy v akreditované laboratoři, nabízíme možnost expresního zpracování a vyhodnocení rozboru, máme 47 kontaktních míst po celé České republice - to jsou jen některé z našich předností.

Expresní analýzy vzorků vody

Standardně jsme schopni vyhodnotit výsledky do 7-10 pracovních dnů, v případě expresní potřeby do 1-3 pracovních dnů.

Nejdostupnější rozbory v ČR

Máme nejširší síť v České republice, která čítá 47 kontaktních míst.

Vyhodnocení výsledků

U všech rozborů pitné vody provedeme porovnání zjištěných hodnot s limitními hodnotami dle vyhlášky č. 252/2004 Sb.

Nejmodernější přístroje

Využíváme nejmodernější přístroje, které poskytují ještě přesnější výsledky.

Mezinárodní akreditace

Umíme vám dodat protokoly v několika světových jazycích a být váš mezinárodní partner pro rozbory.

Kvalitní zákaznický servis

Ochotně vám poradíme s výběrem vhodného produktu přímo pro vás.

Od rozboru po řešení

Na základě vyhodnocení výsledků vám dokážeme navrhnout komplexní účinná nápravná opatření.

Maximální spokojenost

99 % našich klientů doporučuje naše služby dál.