Čistá sladká voda byla po staletí považována za nevyčerpatelný přírodní zdroj, ale lidstvo ji změnilo na nedostatkové zboží a stala se předmětem soutěže na trhu. Stále více regionů světa trpí alarmujícím nedostatkem čisté pitné vody, a dokonce i vody určené k zavlažování zemědělských území. Téma kvality pitné vody a jejího dostatku je akutním a mnohdy podceňovaným problémem. Odpověď na otázku: “Která voda je lepší a jakou vodu bych měl pít?” Hledá stále větší počet lidí a odpověď záleží na tom, z jaké perspektivy se na problematiku nedostatku vody díváte.
Proč voda všude chutná jinak
Voda – obecně bezbarvá tekutina, bez chuti, bez zápachu. Nejpřístupnější je samozřejmě ta z vodovodu. Stalo se vám ale už někdy, že jste se napili “kohoutkové” vody u známého, který bydlí v jiném regionu a chutnala úplně jinak než u vás doma, měla zvláštní pachuť či dokonce bílé zabarvení? Většina z nás se často setkává s vodou, kteráchutná po kovu, není průhledná nebo má dokonce zvláštní zápach. Voda může mít dokonce žlutý až hnědý odstín, naznačující zvýšený obsah železa a dalších nečistot, které mohou být nebezpečné pro lidské zdraví i domácí mazlíčky. Pít takovou vodu nebo ji používat na vaření bez předběžné filtrace a úpravy vody pro domácnost je obzvláště riskantní
Faktem zůstává, že kvalitu kapaliny ovlivňuje především její zdroj. Prostřednictvím vodovodních systémů voda vstupuje do našich domovů z řek, potoků, nádrží a jiných vodních ploch, které jsou často znečištěné vnějšími faktory, mezi které patří i největší nebezpečí,kterým je paradoxně lidská činnost. Velká část průmyslových podniků vyhazuje své odpady do řek a moří, kromě toho lidé vyhazují všechny druhy odpadů do světových vod. To vše vede k tomu, že voda, která teče z kohoutků obsahuje celou řadu různých nebezpečných látek včetně solí kovů, chlóru, virů, bakterií a dalších sedimentů. Pití takové vody přináší více škody, než užitku a může mít negativní dopad na lidské tělo. Výhodnou alternativou je v takovém případě přístroj na filtraci vody, který může být velmi nápomocný, ale stoprocentně čistou vodu vám také nezajistí. Znečištěná voda se stává daní za to, v jakém luxusu dnes žijeme.
Proč se bojíme chlóru
Na druhou stranu je třeba myslet na to, že voda z vodovodu není schopna způsobit významné poškození organismu, protože podléhá přísné a stálé kontrole kvality. Dezinfekční prostředky však tvoří obrovské množství nových chemických sloučenin a je známo, že i ve vodě bez trvalého zápachu chlóru existuje speciální činidlo nazývané chlornan sodný. Jeho přítomnost v kohoutkové vodě pomáhá snižovat přítomnost patogenních bakterií asi o 99%, ve velkých množstvích žijících v takové vodě. Přesto, zůstávají ve vodě odumřelé bakterie a tvoří organické vedlejší produkty, které se drží v lidském těle a způsobují problémy s trávicím traktem či dýchacím systémem. Filtrace vody se obzvlášť doporučuje zpředevším u vody, která má zvýšené hodnoty chlóru, aby se zabránilo jeho hromadění v lidském těle, což může negativně ovlivnit reprodukční funkci mužů i žen.
Jakékoliv pochyby o kvalitě vody vyvrátí nebo naopak potvrdí rozbor vody, který vám zodpoví otázky ohledně kvality vaší vody daleko lépe než všechny články, které najdete na internetu.
Jak je to s vodou z přírodních zdrojů
Jakákoliv pramenitá voda se musí před použitím podrobit kompletní laboratorní analýze, pokud jde o užitečnost a bezpečnost, protože informace, že jakákoliv pramenitá voda je stále prospěšnější než voda z vodovodu, je mýtus. Voda z pramene může být mnohem škodlivější a dokáže způsobit infekci, otravu až selhání ledvin. Přestože vám voda z otevřeného zdroje chutná třeba i více, měli byste ji ještě před pravidelným používáním odebrat do specializované laboratoře. Pramenitá voda z téměř jakéhokoliv městského zdroje nebo z průmyslové zóny je potenciálně zdraví škodlivá. Kromě toho, její složení se liší v závislosti na stavu životního prostředí, kterou ve skutečnosti není možné kontrolovat. Zejména na jaře zvýšená přítomnost hnojiv, chemikálií a jiných látek, výrazně poškozuje zdraví člověka.
Balená voda
Za účelem ochrany sebe i svých blízkých před nadměrným pitím vody z vodovodu mnoho lidí nakupuje balenou vodu sycenou či nesycenou, kterou koupíte v každém obchodě. Celosvětový prodej balené vody roste v průměru o 10 % ročně, což přináší výrobcům a obchodníkům velko radost – mají totiž díky tomu vysoké zisky. Taková voda může být vhodnou alternativou vody z vodovodu, pokud splňuje všechny doporučené normy. Je však třeba mít stále na paměti, že balená voda prakticky není kontrolována, zatímco voda z vodovodu podléhá vlastně neustále přísným kontrolám kvality. Důležitým faktorem, který byste při koupi balené vody měli zvážit, jhe přítomnost mikroplastů ve vodě. Ani štítek populárních značek pitné vody, který tvrdí, že se jedná o „vodu nejvyšší čistoty“ nevyvrátí fakt, že spolu s minerální vodou pijete sloučeniny bisfenolu A, styrenu či antimonu. Aby nedošlo k příjmu mikročástic tohoto druhu, neměla by být voda uchovávána v plastu, ale ve skle. Voda ve skleněné láhvi může být často až dvakrát dražší než v plastu, čímž se investice do koupě vody zásadně zvyšují.
Každý si tedy musí vybrat dle sebe. Nezávislí odborníci se však shodují v tom, že výhodnější a bezpečnější je pít obyčejnou vodu z vodovodu, kterou bezpečně ochráníte s použitím domácího filtru na vodu. Pokud si chcete být jistí, jak je na tom voda právě ve vašem reginou, objednejte si náš rozbor vody a máte jednou provždy jasno.
Jak je to s cenou?
Posledním faktorem, který by vám mohl odpovědět na otázku, zda je lepší balená voda nebo voda z vodovodu, je cena. Finančně rozhdoně vychází lépe voda z vodovodu, kdy jeden litr stojí průmerně 8 haléřů. To znamená, že pokud byste pili pouze vodu z kohoutku, ušetříte oproti pití balené vody 400 korun za měsíc.