Voda je všude kolem nás, ale málokdy se zastavíme, abychom se nad touto pozoruhodnou kapalinou zamysleli. Voda je kolem nás pořád, tak proč si neděláme čas na to, abychom ocenili, jak je fascinující? Ať už si chcete ponořit prst do sklenice nebo skočit do hloubky rybníka, tato vodní fakta by měla posloužit, pokud se chcete o vodě dozvědět něco více.
1. Horká voda zamrzá rychleji než studená voda
Asi by vás to úplně nenapadlo, ale je to opravdu tak. Pokud jednu misku na kostky ledu naplníte vodou ohřátou na 90 °C a druhou 25 °C vodou, teplejší voda zmrzne jako první. Říká se tomu Mpembův jev po tanzanském studentovi, který jej objevil v 60. letech, a vědci se stále nemohou přesně shodnout na tom, proč se to vlastně děje – je to kvůli vodíkovým vazbám či nukleaci hexagonálního ledu? Mohou za to konvekční proudy? Odpověď zkrátka stále není jasná.
2. Méně než 1% vody na Zemi je pitné
Věděli jste, že slaná voda tvoří 97% veškeré vody na Zemi? Z malého množství vody, které je k dispozici, jsou navíc dvě třetiny zmrzlé v ledovcích a ledových čepicích.
3. Dospělý člověk by měl každý den vypít 2 litry vody, aby zůstal zdravý
Je zřejmé, že toto závisí také na pohlaví, tělesné hmotnosti i na tom, jak je horko, kolik fyzické aktivity provádíte a na celé řadě dalších faktorů. Zaměření na 2 litry každý den je ale určitě dobré pro začátek!
Pokud nebudete pít dostatek vody, budete se cítit vyčerpaní, nebudete se moci soustředit, budete mít bolesti hlavy či závratě. Takže mějte láhev s vodou neustále u sebe.
4. Celkové množství vody na Zemi se nemění
Koloběh vody Země je uzavřený systém; i když voda cestuje přes jezera, oceány, podzemní prameny, mraky a ledovce, jediný způsob, jak může ve skutečnosti opustit naši Zemi, je na palubě raketoplánu.
To znamená, že možná pijete stejné molekuly vody, které pili Kleopatra, Julius Caesar nebo stegosaurus.
5. Objevily se pokusy úplně zakázat vodu
V 90. letech distribuovala skupina studentů letáky, které vyvolaly paniku a pobouření ohledně dihydrogenmonoxidu, což je čirá chemikálie bez zápachu, která může způsobit těžké popáleniny a při vdechování je smrtelná. A co je horší, stopy dihydrogenmonoxidu – hlavní složky kyselých dešťů – byly údajně nalezeny v potravinách a kuchyních kolem jejich amerického kampusu.
Bystřejším lidem však došlo, že dihydrogenmonoxid je jen méně známý chemický výraz pro čistou vodu.
6. Voda je jedním ze základů metrického systému
Přemýšleli jste někdy, proč jeden litr vody váží přesně jeden kilogram? Nebo proč ten jeden litr přesně zapadá do 10 cm kostky?
Když se Francouzská akademie věd posadila, aby vytvořila metrický systém, šlo především o to, aby byl skutečně univerzální. Proto jej založili na přírodním světě. Metr měl být jedna desetimiliontina vzdálenosti mezi rovníkem a severním pólem. Litr měl představovat množství vody, které se vešlo do čtverce 0,1 metru. Hmotnost této vody se měla nazývat kilogram.
A tady to máte. Pěkný a snadný způsob měření vody, kterou pijete – užitečný pro fakt č. 3.
7. Koala může mezi nápoji vydržet déle než velbloud
Ve skutečnosti koaly vůbec nemusí pít vodu – protože jsou tak sedavé, že mohou dostat všechny potřebné tekutiny konzumací listů eukalyptu. Na druhé straně velbloudi bez vody vydrží jen šest měsíců.
8. Zvuk se pod vodou šíří rychleji
Ve skutečnosti dokonce až 4x rychleji. Zvuková vlna cestuje narážením částic na jiné částice; proto ve vesmíru není žádný zvuk – protože tam nejsou žádné částice.
Pod vodou jsou částice mnohem blíže k sobě, takže vibrační energie zvukové vlny může být přenášena mnohem rychleji. To však také znamená, že intenzita zvukové vlny musí být vyšší, aby mohla cestovat pod vodou, ale zároveň pod vodou docestuje dále než ve vzduchu.
9. Největší vodní masa, která byla kdy objevena, je vzdálená 12 miliard světelných let
Je to obrovský oblak mlhy vznášející se ve vesmíru obklopující kvasar s chytlavým názvem „APM 08279 + 5255“. Vědci z NASA odhadují, že by mohl zaplnit oceány Země 140 bilionůkrát.
10. Každého třetího obyvatele Země postihuje nedostatek pitné vody
Jak populace, urbanizace a spotřeba vody stále rostou, poptávka po vodě také narůstá a nabídka není dostatečná. Ve skutečnosti nedostatek vody nyní postihuje jednoho ze tří lidí na všech kontinentech po celém světě. To znamená, že na celém světě má téměř miliarda lidí omezený přístup k čisté vodě. Pětina světové populace chodí v průměru 3,5 míle denně, aby nasbírala vhodnou pitnou vodu. Tyto komunity spoléhají na vodu, která není bezpečná, protože neexistuje infrastruktura pro sběr a úpravu vody z vodonosných vrstev. V takových situacích nelze koupání a čištění provádět správně, protože tito obyvatelé jsou nucení používat vodu, která nebyla vyčištěna. Pokusí-li se skladovat vodu ve svých domovech, riskují, že vytvoří prostředí kontaminace a rozmnožování komárů, což povede k šíření nemocí.
Vody si tedy opravdu musíme považovat. Je to přímo zázračná kapalina, která nám v České republice teče téměř všude. Její kvalita se však různí, a proto pokud se nechcete okrádat o kvalitní vodu, vyzkoušejte nějaký z našich rozborů vody.