Jak na první pohled poznáte, že je (anebo není) vaše voda zdraví škodlivá?

30. května 2018

Každý se jistě již někdy setkal s nepříjemnou či podivnou chutí vody nebo dokonce mírným nebo i větším zápachem vody. Zápach, divná pachuť nebo nepřirozená barva vody může mít řadu příčin a je signálem pro nějaký problém.

Nepříjemnosti způsobuje především zápach teplé vody při vaření či koupání. Tento problém se nejčastěji objevuje tam, kde se voda čerpá z vlastního zdroje vody jako je studna či vrt, kde se ve vodě mohou vyskytovat bakterie vody.

Co může značit odlišný vůně, zápach nebo barva vody a jaký vliv na naše zdraví může mít taková voda? Pokud to nevíte, bude se vám určitě hodit náš seznam příznaků a vlastností vody.

Chlorový zápach

Chlorový zápach vody – chlor se kvůli dezinfekci přidává do vody již desetiletí. Proto je tento jev typický zejména pro městské oblasti. Nejspíš není nutné zdůrazňovat, že není příliš zdravé pít chlorovanou vodu (jelikož obsahuje látky dráždivé a mohou být zdraví škodlivé).

Pokud máte citlivou pokožku, která na sprchování nebo mytí vodou reaguje podrážděním. Důvodem může být alergie na chlor, který se běžně nachází ve vodách z obecního vodovodu. Ten se totiž do organismu nedostává jen samotným pitím vody, ale i přímo přes pokožku. Velmi nebezpečné je pro lidské tělo i vdechování výparů chlóru, které vznikají při sprchování horkou vodou. Příliš chlorovaná voda způsobuje bolesti v krku, kašel a dráždí sliznice.

Některé domácnosti cítí ve vodě, kterou doma běžně používají, chlóru méně a jiné více.

Voda, kterou doma pijeme, by neměla obsahovat více než 0,3 mg chlóru na 1 litr. Bohužel často se stává, že je toto množství nad limitem. Vodu z kohoutku je proto vhodné otestovat s pomocí vzorkovnice, který zjistí množství chlóru a také pH zásaditost.

Naštěstí chylorová voda není karcinogenní a existují možnosti, jak se můžeme chránit a minimalizovat negativní dopady na naše zdraví z takového zdroje pitné vody. Patří sem jednak převařování vody, použití filtru, pití odstáté vody a neutralizace citrónem.

Pokud se voda správně ošetří vhodnou úpravou vody, je možné výskyt vázaného chlóru významně omezit, tak aby nepůsobil v podstatě žádné nepříjemnosti.

Zjistěte přesnou hodnotu chloru ve vaší vodě prostřednictvím rozboru vody. V případě zájmu vám přeměříme pouze tuto konkrétní látku.

Vaječný zápach vody

Vaječný zápach / zápach po zkažených vejcích – zápach vody připomínající zkažená vejce je typický pro hlubinné vrty, které obsahují větší množství železa (ve vodě vidíte  rezavé nánosy, tzv. zákal a sediment, které se mohou projevit až po delší době, například po ohřevu vody), manganu (projevují se mastnými skvrnami na povrchu) a sulfanu (sirovodík), který je příčinou zápachu.

Zápach po zkažených vejcích je cítit již při velmi nízkých koncentracích. Při zahřátí z vody velmi rychle vyprchá. Zvýšené koncentrace železa a manganu ovlivňují především organoleptické vlastnosti vody, a to barvu, chuť a zákal. Oba prvky mají nepříznivý dopad na domácí spotřebiče. Sirovodík může naopak způsobovat podráždění dýchacího ústrojí, edém plic, podráždění očí, zástava dechu.

Voda často zapáchá při delším držení v bojleru, kde může dojít k přemnožení bakteríí, které pak sírany přemění na na sirovodík (to se však stává jen ve vodě s vyšším obsahem síranů). Látka sirovodík se vyskytuje v mnoha podzemních vodách a způsobuje při úpravě vody různé problémy.

Filtry se ucpávají biologickými kaly, ty následně snižují obsah rozpuštěného kyslíku ve vodě, který je nezbytný pro oxidaci a srážení rozpuštěných látek. Sirovodík ve vodě se obvykle odstraňuje silnou oxidací vody. Taková oxidační reakce probíhá provzdušňováním, které zajistí dostatečný přístup kyslíku do vody nebo pomocí silného oxidačního činidla.

Zjistěte přesnou příčinu zápachu ve vaší vodě prostřednictvím rozboru vody. V případě zájmu vám přeměříme pouze tuto konkrétní látku.

Bílá voda / bíle zabarvená voda

Bílá voda není způsobena vysokým obsahem chloru, což je obecně rozšířený mýtus.

Skutečnost je taková, že za mléčné zabarvení vody může vzduch rozpuštěný ve vodě. Po opravách vodovodního potrubí, při kontaktu studené vody s teplejšími rozvody u vás doma, nebo při průtoku přes perlátor instalovaný na vašem kohoutku, se z vody může uvolnit vzduch a velké množství bublinek způsobí tento jev.

Tento vzduch může mít za následek i nepravidelný tok či syčení a stříkání vody z kohoutku. Vzduch z vody časem vyprchá, takže ji stačí nechat několik minut odstát. Poté by měla být voda v původním, průzračném stavu. Pokud by ovšem toto mléčné zabarvení spojené s nepravidelným tokem či stříkáním trvalo delší dobu, neváhejte kontaktovat naši společnost!

Vůně detergentu – ve vodě jsou látky z čistících prostředků

Ve vodě se mohou vyskytovat také chemické (syntetické) čistící a prací prostředky, které nebyly odfiltrovány z vody.

Často jsou to pro člověka jedovaté látky, které se vlivem člověka dostaly do povrchových vod a způsobují na nich vznik nepropustné vrstvy, která zabraňuje výměně plynů mezi vodním a okolním prostředím; mytí aut v blízkosti vod – splachování do vod). A právě takový mírně nestandardní odér může značit, že ve vodě jsou tyto látky přítomny.

Příliš tvrdá voda

Tvrdá voda nepředstavuje zásadní problém pro naše zdraví, problémem je však pro naši domácnost. Vodní kámen, který tvrdá voda způsobuje, snižuje životnost vaší pračky, žehličky, rychlovarné konvice, také bojlerů, kotlů a jiných průtokových ohřívačů.

Vodní kámen působí mimo jiné také jako tepelný izolant, dokáže tedy značně snížit výkon topných zařízení.

Červenohnědé skvrny na umyvadle či prádle, nebo voda zhnědne při vaření – tento jev způsobuje vyšší množství železa ve vodě, které ovlivňuje i chuť (hořká, svíravá), barvu (žlutá s červenými segmenty) i vůni, protože vyšší koncentrace železa zároveň způsobuje zvýšený počet kolonií bakterií, které způsobují nepříjemný zápach vody a mohou být zdravotně škodlivé.

Při koncentraci nad 1 mg/l pak může železo vyvolávat ve tkáních oxidační stres. Železo způsobuje problém svým špiněním (špiní prádlo, nádobí, barví jídlo atd.).

Otestujte si vodu prostřednictvím našeho rozboru vody. V případě zájmu vám přeměříme pouze tuto konkrétní látku.

Fenolový zápach – průmyslově znečištěná voda

Fenoly jsou bezbarvé kapaliny nebo krystalické látky charakteristického zápachu, které jsou zdraví škodlivé a většina je karcinogenní.

Fenoly ve vodách pocházejí především z průmyslového znečištění, avšak mohou být i přírodního původu. Vznikají biosyntetickými nebo naopak rozkladnými procesy v živých organismech. V období rozvoje vodního květu může koncentrace přirozeně se vyskytujících fenolů ve vodě dosahovat i několika desetin mg/l. Fenoly živočišného původu lze prokázat ve splaškových odpadních vodách v koncentracích až 1 mg/l.

Fenoly v přírodních vodách mohou mít původ v průmyslových odpadních vodách ze zpracování hnědého uhlí a černouhelného dehtu. Fenolické sloučeniny jsou také přítomné v odpadních vodách vznikajících z ropného, farmaceutického, plastového, desinfekčního a ocelárenského průmyslu.

Sloučeniny fenolu můžou poškodit nebo zničit citlivé buňky a tak způsobit vážné zdravotní problémy. U jednotlivých zástupců se mohou konkrétní rizika lišit, ale obecně u exponované osoby může dojít ke dráždění očí, kůže, nosu a dýchacích cest.

Fenol u některých jedinců dále může způsobovat bolesti hlavy, únavu, nevolnost, slabost, zvracení a může přivodit i omdlení. Projevit se může i kašel, dušnost a edém plic.

Vysoké koncentrace fenolů mohou ohrozit schopnost krve transportovat kyslík, což způsobuje bolest hlavy, nevolnost, modrání končetin a rtů. Může dojít až k problémům s dechem, kolapsu a smrti.

Akutní otrava také může vést k bolestivým žaludečním a střevním potížím, ke špatné funkci ledvin a křečím. Chronickou expozicí dochází k poškozování sleziny, slinivky a ledvin.

Maximální povolené hodnoty pro fenoly ve vodě naleznete níže:

Povrchové vody: 5 µg/l (nařízení č. 61/2003 Sb., příloha č. 3, kategorie nebezpečné a zvlášť nebezpečné látky) pro fenoly jednosytné

Podzemní voda – pro fenol: 4 500 μg/l

Odpadní voda – viz příloha č. 1 k nařízení vlády č. 61/2003. Emisní standardy ukazatelů přípustného znečištění odpadních vod: Emisní standardy: přípustné hodnoty znečištění pro odpadní vody vypouštěné z vybraných průmyslových a zemědělských odvětví – Tepelné zpracování uhlí: fenoly jednosytné: přípustná hodnota 1mg/L.

Otestujte si vodu prostřednictvím našich rozborů vody. V případě zájmu vám přeměříme pouze tuto konkrétní látku. Vždy se s námi však raději předem poraďte ohledně volby zvoleného produktu (stačí vepsat do objednávky popis problému nebo zavolat na tel: 228 224 790).


Objednejte si rozbor vody

A zjistěte, jestli vaše voda splňuje všechny potřebné normy. V případně zájmu vám zařídíme výsledky rozboru vody i do 24 hodin.

Proč si vybrat nás

Provádíme analýzy v akreditované laboratoři, nabízíme možnost expresního zpracování a vyhodnocení rozboru, máme 47 kontaktních míst po celé České republice - to jsou jen některé z našich předností.

Expresní analýzy vzorků vody

Standardně jsme schopni vyhodnotit výsledky do 7-10 pracovních dnů, v případě expresní potřeby do 1-3 pracovních dnů.

Nejdostupnější rozbory v ČR

Máme nejširší síť v České republice, která čítá 47 kontaktních míst.

Vyhodnocení výsledků

U všech rozborů pitné vody provedeme porovnání zjištěných hodnot s limitními hodnotami dle vyhlášky č. 252/2004 Sb.

Nejmodernější přístroje

Využíváme nejmodernější přístroje, které poskytují ještě přesnější výsledky.

Mezinárodní akreditace

Umíme vám dodat protokoly v několika světových jazycích a být váš mezinárodní partner pro rozbory.

Kvalitní zákaznický servis

Ochotně vám poradíme s výběrem vhodného produktu přímo pro vás.

Od rozboru po řešení

Na základě vyhodnocení výsledků vám dokážeme navrhnout komplexní účinná nápravná opatření.

Maximální spokojenost

99 % našich klientů doporučuje naše služby dál.