Rozbory vody pro studny a vrty

Zdroj pitné vody ze studny se využívá obvykle tam, kde není dostupné zásobování pitnou vodou, anebo kvůli snížením nákladů za spotřebu vody. Kontrola kvality vody ze studny se pak provádí zpravidla jednou ročně. V případě, že zjistíte, že jsou výsledky rozboru vody ve studni každý rok stejné, je možné četnost rozboru vody ve studni nebo vrtu na 2 – 3 roky.

Odběr vzorku vody ze studny můžete provést sami, kdy si můžete vzorkovnice (nekontaminované plastové láhve, do kterých odeberete vodu) vyzvednout u nás na pobočce. Přesný postup odběru vzorků vody pro rozbor vody ve studni obdržíte od nás na vyžádání. Případně si můžete objednat svoz vzorkovnic na vybranou adresu kurýrem. Pokud potřebujete doložit výsledky rozboru vody úřadům, je nutné si objednat akreditovaný odběr, když vzorek vody odebere náš certifikovaný vzorkař.

Nabídka rozborů vody

Nevyhovuje vám žádný z námi nabízených balíčků rozborů? Vytvoříme vám rozbor vody na míru! Stačí popsat vlastnosti vody a my vám doporučíme, jaké parametry je potřeba otestovat. Po odeslání objednávky vás budeme kontaktovat, kdy vám sdělíme odhadovanou cenu rozboru a domluvíme se s vámi na všech dalších náležitostech. Po vyhodnocení výsledků vám rovněž poradíme s úpravou vlastností vody.

Pokud si nevíte rady s tím, co byste měli chtít u vody analyzovat (jaké parametry testovat) u vašeho domu, bytu či provozovny, stačí nám kdykoliv zavolat na +420 228 224 790.  Nebo nám napište na recepce@vodatest.cz. Můžete nás také kontaktovat prostřednictvím webového formuláře anebo skrze online chat v pravém dolním rohu obrazovky. Rádi vám zodpovíme všechny vaše dotazy.

Nevyhovuje vám žádný z námi nabízených balíčků rozborů? Vytvoříme vám rozbor vody na míru! Stačí popsat vlastnosti vody a my vám doporučíme, jaké parametry je potřeba otestovat. Po odeslání objednávky vás budeme kontaktovat, kdy vám sdělíme odhadovanou cenu rozboru a domluvíme se s vámi na všech dalších náležitostech. Po vyhodnocení výsledků vám rovněž poradíme s úpravou vlastností vody.

Pokud si nevíte rady s tím, co byste měli chtít u vody analyzovat (jaké parametry testovat) u vašeho domu, bytu či provozovny, stačí nám kdykoliv zavolat na +420 228 224 790.  Nebo nám napište na recepce@vodatest.cz. Můžete nás také kontaktovat prostřednictvím webového formuláře anebo skrze online chat v pravém dolním rohu obrazovky. Rádi vám zodpovíme všechny vaše dotazy.

39 KčOd 47 Kč s DPH
Chci kalkulaci

Proč testovat vodu ze studny?

Protože kvalita vody ze studny se může vlivem mnoha okolností dramaticky měnit. V závislosti na typu geologického podloží (propustné / polopropustné / nepropustné) se případný zdroj znečištění studny může nacházet i několik set metrů od ní.

Pokud využíváte studnu jako zdroj pitné vody, je to samozřejmě rozbor vody nutná součást prevence, jak ochránit své zdraví. Ve vodě se mohou vyskytovat bakterie, viry, chemické látky (olej, ropné látky…), nečistoty (zákal, pevné částice, nečistoty atd.). Značně znečištěné vody ze studny si nejspíše všimnete na první pohled. Respektive kvalitu vody pohledem posoudit můžete, ale jen ve velmi omezené míře. Vodu zvládnete nejspíše zhodnotit vodu z hlediska barvy, pachu a maximálně podle chuti pak poznat, že je s vodou něco v nepořádku. Ale ani potom to neznamená, že je voda pitná a neobsahuje žádné nechtěné látky.

Voda může vypadat i chutnat výborně, a přesto být závadná – člověk svými smysly přítomnost mikroorganismů a většiny chemických látek prostě nepozná.provést rozbor vody. Mnoho majitelů studní se domnívá, že nezávadnost vody poznají prostě tak, že si vodu prohlédnou ve sklenici, nebo podle její chuti. Voda může vypadat i chutnat výborně, a přesto být závadná – člověk svými smysly přítomnost mikroorganismů a většiny chemických látek prostě nepozná.

Kvalitu vody pohledem posoudit můžete, ale jen ve velmi omezené míře. Můžete zhodnotit vodu z hlediska barvy, pachu a chuti, ale kromě skutečně na první pohled velmi znečištěné vody takto nepoznáte téměř nic. Jediné, co můžete poznat, je mechanické znečištění (zákal, pevné částice, nečistoty…), popřípadě některé chemické znečištění (olej, ropné látky…). Takže existuje riziko, že poměrně dlouho nebudete  vědět nic o tom, že ve vodě se objevily mikroorganismy, případně jiné škodlivé nebo dokonce jedovaté látky.

Máte-li novou studnu, rozbor vody v ní vás čeká a nemine. Ani později byste však pravidelnou kontrolu vody v ní neměli zanedbávat.

Vyplatí se vám udělat rozbor vody ve studni?

Vyplatí se vám tedy nechat vodu ve studni pravidelně kontrolovat, aby vás případně nemusely varovat až nastalé zdravotní obtíže. Ohroženou skupinou jsou především osoby s oslabenou imunitou, mezi něž patří zejména děti, neboť jejich imunitní systém ještě není zcela zralý. Dále přestavuje závadná voda riziko pro seniory. U nich dochází ohledně imunity již k jejímu určitému opotřebování.

Rozbor vody ze studny – je investice, který se vyplatí

Rozbor vody ze studny je úkon jednoduchý, avšak spolehlivý. Počáteční investice se vám vrátí v jistotě, že je stav vaší studny v pořádku a vy se nemusíte bát vodu pít. Zopakovat rozbor je vhodné přibližně jednou až dvakrát ročně. I v tomto případě platí, že prevence je mnohem jednodušší než následné komplikované řešení problémů. Dlouho zanedbávaná studna může potřebovat složitou a nákladnou opravu.

Provádíme rozbor vody ze studny a vrtů

Po odebrání vzorku vody (v případě mikrobiologického rozboru je nutno dodržet správné podmínky a mít sterilní nádobu) buď zkráceným nebo úplným rozborem se dopátráme k výsledku. Záleží to na tom, na které ukazatele se konkrétně zaměříme. V případě, že s jeho pomocí závadnost vody nezjistíme, je samozřejmě vše v pořádku.

Jak provést rozbor vody ze studny, když studna ještě není připojena?

I na to jsme připraveni. Naši pracovníci jsou vybaveni – mají s sebou zařízení a výbavu, abychom byli schopni nabrat vzorky pro rozbor vody ze studny i v případě, že studna ještě není připojena k domku a nemáte ani zabudované čerpadlo. Naši pracovníci si poradí a pomůžou vám vzorky vody nabrat.

Co když výsledky rozboru vody ze studny nebo vrtu nebudou v pořádku?

Co se ale stane tehdy, když výsledky nebudou takové, jaké by být měly? V tom případě naše práce dokončením rozboru vody neskončila. Umíme vám i poradit, jak se se situací vypořádat. A rovnou se i dozvíte, kolik si na něj budete muset připravit financí.

Jak udělat z vody ze studny, která není pitná, zase nezávadnou?

V první řadě byste měli pátrat po příčině znečištění a najít jeho zdroj. Objevili jste ho a zjistili, že se nedá eliminovat? I tak lze znečištěnou vodu ze studny opět přeměnit v pitnou. Oblíbeným a často používaným řešením, které následuje v případě, že rozbor ukáže varovné hodnoty, jsou UV lampy. Jedná se o moderní postup vyznačující se snadnou instalací, jehož uplatnění je samozřejmě zcela bezpečné. Používá se v případě mikrobiologického (především bakteriologického) znečištění studny.

Čištění vody ze studny a vrtu funguje na základě rozboru vody

Čištění vody funguje na principu UV záření. Tato metoda je především z 99,99 % účinná, na rozdíl od ne zcela spolehlivého převaření, ačkoli tento domácí postup do jisté míry je schopen nežádoucí mikroorganismy zlikvidovat. Současně je taková dezinfekce vody alternativou, která má pro uživatele výhodu z hlediska ekonomického. Jedná se také o přírodní postup. Jde o fyzikální úpravu vody (mezi další způsoby patří filtry, jichž je na trhu celá řada a které řeší i vodu závadnou chemicky), jež nemění jej složení, a tím ani vlastnosti, jako je chuť nebo barva. Mikrobicidní účinek, to znamená působení prostředku, které následně vede k usmrcení mikroorganismů, současně není závislý na teplotě ani hodnotě pH.

Voda ze studny je pak zcela nezávadná i pro ty nejmenší

Taková voda je pak zcela nezávadná i pro ty nejmenší, nemůže uškodit ani kojencům. Stejně způsob dezinfekce se ostatně používá nejen pro vodu pitnou, ale také například v rámci kosmetického průmyslu nebo farmacie. Jinou, také používanou eventualitou, je samozřejmě úprava chemická.

Obracejte se vždy na nás – jsme specialisté na rozbory vody pro studny a studniční vrty

Vždy byste se však měli obrátit na odborníky, kteří jsou schopni navrhnout konkrétní řešení na základě posouzení individuálního problému než snažit se odstranit problémy s vodou ve studni svépomocí. V případě rozborů vody jsou to pouze akreditované laboratoře. Rozbory vody prováděné bez akreditace, jsou většinou prováděné doma na „koleni“ a většinou jsou výsledky nepřesným měřením a nemůžete se na ně na 100 % spolehnout.